Metrol – nieruchomość komercyjna w sercu Zielonej Góry
Praca nad rewitalizacją budynków poprzemysłowych to łączenie innowacyjnego ducha współczesnych architektów z ponadczasowym kunsztem XIX-wiecznych budowniczych. Proces ten przypomina dialog między dwiema epokami, z których każda ma własną wizję i doświadczenie.
Przedstawiamy Państwu efekt takiego dialogu: obiekt, któremu daliśmy nowe życie, przekształcając go w nowoczesną nieruchomość komercyjną, dzięki czemu służy lokalnym przedsiębiorcom w kolejnym stuleciu. Budynek, który nosi imię jednego z ostatnich właścicieli – firmy Metrol, jest częścią kompleksu pofabrycznego, znajdującego się przy ul. Fabrycznej 14. To pierwszy z rewitalizowanych przez nas obiektów w ramach planowanego kompleksu multifunkcyjnego „F14”.
Budynek powstał w XIX wieku na potrzeby fabryki włókienniczej. W wieku XX mieścił się tu jeden z wiodących polskich ośrodków badawczo-rozwojowych – Metrol. Niemal 200 lat później, na czterech zrewitalizowanych, nowoczesnych kondygnacjach znalazły się biura, w których swoją siedzibę znalazły zielonogórskie firmy. H1: Metrol – nieruchomość komercyjna w sercu Zielonej Góry
Praca nad rewitalizacją budynków poprzemysłowych to łączenie innowacyjnego ducha współczesnych architektów z ponadczasowym kunsztem XIX-wiecznych budowniczych. Proces ten przypomina dialog między dwiema epokami, z których każda ma własną wizję i doświadczenie.
Przedstawiamy Państwu efekt takiego dialogu: obiekt, któremu daliśmy nowe życie, przekształcając go w nowoczesną nieruchomość komercyjną, dzięki czemu służy lokalnym przedsiębiorcom w kolejnym stuleciu. Budynek, który nosi imię jednego z ostatnich właścicieli – firmy Metrol, jest częścią kompleksu pofabrycznego, znajdującego się przy ul. Fabrycznej 14. To pierwszy z rewitalizowanych przez nas obiektów w ramach planowanego kompleksu multifunkcyjnego „F14”. Budynek powstał w XIX wieku na potrzeby fabryki włókienniczej. W wieku XX mieścił się tu jeden z wiodących polskich ośrodków badawczo-rozwojowych – Metrol. Niemal 200 lat później, na czterech zrewitalizowanych, nowoczesnych kondygnacjach znalazły się biura, w których swoją siedzibę znalazły zielonogórskie firmy.
Fabryczna 14 – dawna przestrzeń przemysłowa
Na historię budynków przy Fabrycznej 14 składa się wiele ciekawych etapów, z których każdy pozostawił po sobie wyjątkowy ślad. Pierwotnie, w 1840 roku, grupa rzemieślników założyła tu fabrykę włókienniczą. W latach powojennych budynek służył jako Zakłady Aparatury Jądrowej “Polon”, a następnie, w latach 90., jako Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowe “Polon-Zelmech”. Ciekawostką jest fakt, że w latach 1954-1957 pod tym adresem mieściła się pierwsza zajezdnia MZK.
Metamorfoza przestrzeni nastąpiła w latach 2007-2008. Wtedy to dawne mury fabryczne zostały przekształcone w nowoczesne lofty o nazwie „Tkalnia 14”. Jako ciekawostkę warto dodać, że niespełna kilkadziesiąt metrów dalej znajduje się Tkalnia 17, także będąca pozostałością po XIX-wiecznych budynkach. Metamorfoza przestrzeni nastąpiła w podobnym czasie do F14, bo między 2008 i 2009 rokiem.
W dzisiejszym budynku Metrolu (będącym częścią kompleksu przy ulicy Fabrycznej 14) funkcjonował ośrodek badawczo-rozwojowy, którego początek datuje się na 1 kwietnia 1967 roku. Wtedy działalność rozpoczął Zakład Doświadczalny Elektrycznej Aparatury Pomiarowo-Regulacyjnej, z którym byli związani wybitni pracownicy naukowi i techniczni z całego kraju. W latach 70-tych Zakład został przekształcony w Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Metrologii Elektrycznej „Mera-Lumel” wraz z Radą Naukowo-Techniczną, w której skład weszli najlepsi specjaliści w obszarze metrologii i konstrukcji aparatury pomiarowej. Rosła liczba patentów i publikacji naukowych opracowywanych w Ośrodku, a co za tym szło, także i liczba otrzymywanych nagród. W latach osiemdziesiątych placówka została poddana próbom, z jednej strony narzuconym przez rząd, z drugiej – przez postęp naukowy. Inicjowane zmiany prawne miały na celu likwidację części ośrodków badawczo-rozwojowych, a w związku z tym narzucono restrykcyjne wymogi prowadzenia działalności. Pomimo to w Ośrodku nieustannie tworzono nowe grupy wyrobów, powstających w oparciu o przełomowe techniki komputerowe i mikroprocesorowe. W latach 90 nowa siedziba Ośrodka mieściła się przy ulicy Przemysłowej, a działalność prowadzono tam do 2008 roku.
Historia Fabrycznej 14 to nie tylko opowieść o przemianach architektonicznych, ale także o zmieniających się funkcjach i potrzebach społecznych. To miejsce, które łączy w sobie ducha przeszłości z nowoczesnym stylem życia, przypominając nam o bogatej historii i nieustannym rozwoju miasta.
Metrol dzisiaj – nowoczesna nieruchomość komercyjna na miarę XXI wieku
Na dzisiejszy Metrol, którego budowa zakończyła się w 2023 roku, składają się 4 kondygnacje zajmujące łączną powierzchnię 1065m2. Budynek zaprojektowaliśmy tak, by spełniał potrzeby przyszłych użytkowników biznesowych, ułatwiając im codzienne prowadzenie działalności gospodarczej.
Co oferuje Metrol?
- Doskonałą lokalizację w samym sercu miasta, zapewniającą ułatwiony dostęp kontrahentom i klientom, co wpływa na przewagę konkurencyjną przedsiębiorstw.
- Wygodną komunikację z dostępem do stacji PKP, PKS i autostrad, a także bliskość lotnisk międzynarodowych.
- Układ przestrzenny dostosowany do indywidualnych potrzeb użytkowników, uwzględniający strefy dostępu, biura indywidualne i strefy współpracy, jak i również przestrzenie socjalne czy sale konferencyjne.
- Nowoczesność w centrum postindustrialnej przestrzeni, na którą składają się: wydajna infrastruktura elektryczna i internetowa, winda, systemy monitorujące, wentylacje oraz instalacje i systemy BMS.
Metrol – wielofunkcyjny projekt typu mixed-use
Rewitalizacja budynku Metrolu jest częścią większego projektu miejskiego typu mixed use, powstającego w postindustrialnym kompleksie „F14”, mieszczącym się przy ulicy Fabrycznej 14. Co kryje się pod nazwą „mixed-use”? Tego typu inwestycja spełnia wachlarz funkcji, takich jak: mieszkalne, biurowe, usługowe oraz handlowe. Budynki z tej kategorii są odpowiedzią na potrzeby mieszkańców współczesnych miast i cieszą się coraz większą popularnością na krajowym rynku. Inne podobne inwestycje to warszawska Fabrykę Norblina, oferującą dostęp do biur, restauracji i kawiarni, sklepów, a nawet ekologicznego bazaru czy butikowego kina. Do tej kategorii wpisuje się też łódzka Manufaktura czy Stary Browar w Poznaniu.
Zielonogórski projekt F14 ma stanowić tętniącą życiem, świeżą przestrzeń w sercu miasta. W zrewitalizowanych, zabytkowych murach fabrycznych znajdzie się miejsce dla biznesu, kultury i rekreacji – zgodnie z założeniem, powstaną tam m.in. przestrzenie biurowe, sklepy, restauracje, kawiarnie lub puby. Przywrócona do życia historyczna przestrzeń w samym centrum Zielonej Góry pozostanie więc symbolem lokalnej przedsiębiorczości, ale jako atrakcyjna nieruchomość komercyjna zdecydowanie zmieni oblicze tej części miasta.